"Büyükkarıştıran'da Bir Ömür" adlı söyleşi emekli öğretmen Mümün Sönmez ile yapılmıştır. Söyleşide sayın Sönmez, Büyükkarıştıran İlkokulu, Büyükkarıştıran su terazileri, Büyükkarıştıran Horhor Çeşmesi, Kepirtepe Öğretmen Okulu, Büyükkarıştıran'da Milli Bayramlar, Büyükkarıştıran Etnografya Müzesi'nin önemi hakkında bilgiler veriyor ve değerlendirmelerde bulunuyor. Sayın Mümün SÖNMEZ'e Büyükkarıştıran hakkında verdiği bilgiler için teşekkür ederiz.

Belde sakinlerinden Sayın Gülay ERELİ yapılan söyleşide; Sayın ERELİ Büyükkarıştıran'ın sosyal ve kültürel yaşamına dair önemli detaylar vermektedir. Büyükkarıştıran'ın düğünlerinde, bayramlarında yapılan hazırlıklar ile kadınların yardımlaşması ve dayanışmasına dair yöreye özel kültürün önemli ayrıntıları yer almaktadır. Sayın ERELİ'ye Büyükkarıştıran'ın toplumsal ve kültürel geçmişine dair söyleşisi için teşekkür ederiz.

Emekli Matematik Öğretmeni Sayın Mehmet Ali YANIK ile Bulgaristan'dan Türkiye'ye göçün nedenleri ve sonuçları üzerine bir söyleşidir. Türkiye sevgisi ve Türk kimliğini yaşatmak için sergilenen ömürlük mücadeleyi de anlatan Sayın Mehmet Ali YANIK'a içtenlikle yaptığı paylaşım için teşekkür ederiz.

Büyükkarıştıran'lı Sayın Fahrettin ŞAMAKAY ile Büyükkarıştıran'da uzun yıllar yaptığı berberlik mesleği üzerine yapılan röportajdır. Fahrettin ŞAMAKAY emekli olup esnaflığı bıraktıktan sonra berber dükkanında kullandığı tüm alet ve edevatı Büyükkarıştıran Etnografya Müzesi'ne bağışlamıştır. Sözkonusu eşyalar Büyükkarıştıran Etnografya Müzesi'nde hazırlanan özel köşede sergilenmeye devam etmektedir. Fahrettin ŞAMAKAY'a müzeye katkılarından ve samimi sohbetinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.

"Büyükkarıştıran'da Bir Ömür" adlı söyleşide; Büyükkarıştıran Fatih Mahallesi'nin üç dönem muhtarlığını yapan Sayın Şevket Özipek geçimini tarım ve hayvancılık ile sağlayan Büyükkarıştıranlı ailelerin bir asırlık ortak geçmişine ışık tutuyor. Verdiği bilgiler ve samimi söyleşi için Sayın Şevket Özipek'e teşekkür ederiz.

Büyükkarıştıran'lı çitfçi Sayın Abdullah İşbilir ile Büyükkarıştıran'da yapılan tarım ve havyancılık üzerine bir röportajdır. Paylaştığı bilgiler için Abdullah İşbilir'e teşekkür ederiz.

Eski Muhtar Sayın Hayri KÜÇÜK'e Büyükkarıştıran'ın Dünü ve Bugünü konulu röportajında verdiği bilgiler için teşekkür ederiz.